Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy to jest czas na waloryzację umów

20 grudnia 2022 | Administracja i samorząd | Maciej Król Szymon Gancewski

Kodeksowe rozwiązania pozwalające na ograniczanie rażącej straty w razie nadzwyczajnej zmiany stosunków gospodarczych nie sprawdzają sięw praktyce, zwłaszcza ze względu na konieczność wszczęcia długotrwałych postępowań przed sądem.

Rok 2022 dla branży budowlanej upływa pod hasłem siły wyższej i nadzwyczajnej zmiany stosunków gospodarczych.

Klęska urodzaju

Obserwuje się nie tylko wyjątkowy wzrost kosztów budowy, w tym materiałów, ale również energii, paliw, wynagrodzeń, leasingów.

Prognozy dla branży wskazują, że po czekających nas 2 latach spowolnienia, branża znowu zostanie dotknięta klęską. Tym razem będzie to klęska urodzaju dla tych wykonawców, którzy przetrwają trudne miesiące i wieszczone fale upadłości.

W grudniu 2022 r. nie ma już wątpliwości, że konsekwencje wojny w Ukrainie, skumulowane z trwającymi skutkami pandemii COVID-19, spowodowały nadzwyczajną zmianę stosunków gospodarczych. Oba te zdarzenia w określonych przypadkach powinny być uznane za zjawiska będące siłą wyższą.

Siła wyższa

Kodeksowe instrumenty (art. 3571 Kodeksu cywilnego oraz art. 632 § 2 K.c.) służące ograniczeniu rażącej straty nie powinny być postrzegane jako narzędzia regulacji wynagrodzenia wykonawcy do cen rynkowych. Co więcej, typową praktyką rynkową (u prywatnych zamawiających) jest forsowanie umownego wyłączenia zastosowania przepisów pozwalających na modyfikację wynagrodzenia wykonawcy w razie nadzwyczajnej zmiany stosunków (co jest dopuszczalne z uwagi na ich głównie dyspozytywny charakter).

Klauzule...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12450

Wydanie: 12450

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament